Risen fansite - návody, novinky, wallpapery, screenshoty, tipy a triky
r1 r2 r3 fórum

Magie

Kouzla jsou v Risen zastoupena ve třech formách. Magické svitky, runy a bojová magie.

Kdo se co může naučit

Na úvod článku o magii si uvedeme malou přehledovou tabulku, která ukazuje, jaké druhy magie můžete za jakou frakci používat. O jednotlivých druzích čtěte níže.


Svitky
a jejich výroba
Krystalová
magie
Runová
magie
Bandité ANO NE NE
Inkvizice ANO ANO NE
Mágové ANO ANO ANO


Magické svitky a jejich výroba

Pokud jste hráli první díly série Gothic, nebudou pro vás následující odstavce ničím novým. Magické svitky jsou jakési kouzelné role, které slouží k pro jednorázové užití magie. Používat je může kdokoli, tedy i čistokrevní bojovníci. Svitky najdete hojně po celém světě a jejich prostřednictvím lze používat spíše užitková kouzla jako například léčení, telekineze, levitace, otevírání zámků apod.

Novinkou v Risen oproti Gothicovi je možnost vlastní výroby svitků, což je poměrně zajímavá schopnost, kterou opět můžete ovládnout za všechny frakce. Kromě nezbytných surovin, jejichž povaha je kouzlo od kouzla jiná, musíte disponovat i základními předměty, které pro tvorbu svitku potřebujete. Za prvé si musíte obstarat pero a prázdný svitek. Za druhé musíte vlastnit runu daného kouzla, jehož svitek chcete vytvořit. Runa v tomto případě totiž slouží jako vzor opisovaného kouzla. Navíc pro výrobu svitku není nutné, abyste uměli používat runu jako takovou. No a za třetí je potřeba najít volný pult, kde svitek zhotovíte. Takové se nacházejí například v klášteře.

Pomocí levitace se můžete dostat na zdánlivě nedostupná místa.

Runová magie

Magie run je určena pouze pro čisté mágy. Nenaučíte se ji jako bojovník Inkvizice a jako bandita už vůbec ne. Jedná se o víceméně stejná kouzla, jaká lze provádět prostřednictvím svitků, jen s tím rozdílem, že runy mají nekonečně mnoho použití, jinými slovy - pomocí run lze kouzla vyvolávat opakovaně.

To je nesporná výhoda. Pokud jako mágové získáte například runy proměny v nautiluse, levitace a telekineze, nemusíte se už nikdy obávat, že se v některém chrámu nebudete moci posunout dál, jen protože vám bude k překonání pasti chybět některé z těchto kouzel. A pokud zase budete disponovat runou otevírání zámků, neunikne vám už nikdy žádný poklad.

Kouzla runové magie jsou rozdělena do čtyř úrovní, na které vás může vytrénovat mistr Ignatius v klášteře. Na každou úroveň je potřeba určitá hodnota vlastnosti Wisdom (moudrost). Konkrétně 1.úroveň runové magie vyžaduje 50 wisdom, druhá 100, třetí 150 a čtvrtá 200. Tuto vlastnost vás nikdo neučí, zvyšujete si ji čtením knih na podstavcích (+3 od každé knihy), které můžete najít například v klášterní knihovně či jinde v chámech, a nebo čtením kamenných tabulek (+4 od každé tabulky). Ty se většinou povalují v ruinách. Nastřádat 200 wisdom na nejvyšší úroveň runové magie přitom není snadný úkol a musíte být hodně důslední při hledání, aby se vám to povedlo.

Krystalová magie

Dar krystalové (bojové) magie mají kromě mágů i bojovníci Inkvizice. K jejímu užívání potřebujete, jak už název napovídá, krystaly, kterých jsou celkem tři druhy - magický, ohnivý a ledový, přičemž každý z nich poskytuje jedno specifické kouzlo, které navíc není k dispozici v žádné jiné formě (svitky, runy). Zacházení s každým druhem krystalu lze vytrénovat až na deset úrovní, čímž zvýšíte účinky (poškození) daného kouzla a rychlost jejího vyvolání.

Každý druh krystalové magie má své výhody i nevýhody a je jen na vás, kterým směrem se rozhodnete vydat. Obecně se dá říct, že se - stejně jako u ostatních typů dovedností - vyplatí specializovat se na jeden typ krystalové magie a ten si vytrénovat na nejvyšší možný úroveň.

Ohnivý krystal čaruje ohnivou kouli, kterou vyšlete na jeden cíl, účinek kouzla ovšem postihne i další osoby v přímé blízkosti cíle. Radius a poškození ohnivé koule se zvyšuje s postupem na vyšší úroveň ohnivého krystalu. Nevýhodou ohnivého krystalu je poměrně dlouhá doba "nabíjení" kouzla. Každé začarování ohnivého krystalu stojí 8 bodů many.

Ohnivý krystal působí poškození všem nepřátelům v okolí zasaženého cíle.

Ledový krystal čaruje ledový šíp, který vyšlete na jeden cíl. Pokud je cíl zasažen, je poškozeni v závislosti na úrovni vašeho ledového krystalu, která také ovlivňuje dodatečný efekt - zmražení nepřítele a dalších bytostí v jeho bezprostředním okolí. Pokud je nepřítel zmražen, délka tohoto stavu opět závisí na úrovni vašeho ledového krystalu a na povaze nepřítele. Zmražené nepřátele můžete poté napadnou normálními zbraněmi, mějte ale na paměti, že jakmile zmraženého nepřítele zasáhnete, rozmrzne. Každé začarování ledového krystalu stojí 10 bodů many a oproti ohnivému krystalu se nabíjí poměrně rychle.

Krystal magických střel je nejrychlejší z krystalů. Střílí magické střely na jeden cíl, pokud je cíl zasažen, je poškození uděleno jen a pouze jemu. Tedy tento krystal nemá plošný efekt jako ledový a ohnivý. Na vyšších úrovních je z tohoto krystalu opravdu rychlá a účinná zbraň na jakéhokoli nepřítele. Stačí jen držet tlačítko útoku a nic se k vám nepřiblíží. Jedna střela z magického krystalu stojí 5 bodů many.

Ledový krystal zmrazí nepřátele, které pak můžete 'dodělat' klasickými zbraněmi.

Zelené krystaly - kouzla zakázána

Různě po světě najdete polovelké zářivě zelené krystaly, jejichž efekt je ten, že ze svého blízkého okolí vysávají magickou energii, jinými slovy - v jejich okolí nelze čarovat. Naštěstí těchto krystalů je v celém světě jen pár a jejich účinek není ten, aby mágům znesnadnily boj. Jsou totiž jen na místech, kde se vyžaduje vyřešení nějaké hádanky a vývojáři nechtěli, aby to hráči řešili prostřednictvím magie.
Gothicz.net | Gamefan.cz | © Kamil Krásný & Paulie & Jémák 2007-14 TOPlist