Risen fansite - návody, novinky, wallpapery, screenshoty, tipy a triky
r1 r2 r3 fórum

Alchymie

Dovednost míchání všemožných lektvárků sedí spíše k magickým postavám. V Risen se ovšem vyplatí její ovládnutí i čistokrevným bojovníkům.

Ano, je to tak. Alchymie je v Risen velmi užitečnou dovedností, kterou doporučujeme naučit se za každou postavu. Pomocí alchymie, kterou si můžete vytrénovat až na tři úrovně, si můžete namíchat různé lektvary, to jistě víte. První úroveň umožňuje míchat základní (slabé) léčivé lektvary a lektvary many. Na druhé úrovni již můžete namíchat lektvary středně silné a na třetí úrovni pak nejsilnější uzdravovací a manu obnovující nápoje.

Síla alchymie ovšem tkví v něčem jiném než v míchámí modrých a červených lektvarů. Ty si totiž můžete koupit za pár zlaťáků a jejich míchání je prakticky k ničemu. Mnohem zajímavější jsou ale permamentní lektvary, které vaše alter ego dokáže zhotovit na třetí úrovni alchymie. Jedná se o lektvary zdraví, many, síly a obratnosti, které mají společné to, že vám trvale zvýší maximální hodnotu dané vlastnosti.

A to je k nezaplacení. Pomocí alchymie si tak můžete zvýšit například sílu o 70 bodů namícháním daného počtu lektvarů síly. Vzhledem k tomu, že naučení kompletní alchymie stojí pouze 15 bodů, ušetříte přes 50 dovednostních bodů! A to je už pořádná výhoda.

Jak namíchat lektvar

Abyste mohli namíchat nějaký lektvar, potřebujete tři základní věci: Recept, přísady a alchymistický stůl. Recepty můžete najít různě po světě či je koupit od obchodníků, kteří kapitolu po kapitole disponují recepty na silnější lektvary. Podle daného receptu si pak sehnat přísady. Samozřejmostí u každého lektvaru je prázdná lahvička a až na jednu výjimku potřebujete také láhev vína. Další přísadou je jedna čí více specifických rostlin či hub, které se liší lektvar od lektvaru. Permanentní lektvary mají vždy jednu společnou přísadu - Hrdinovu korunu (Hero's crown), což je rostlina velmi vzácná a ve světě můžete najít něco málo pod dvacet jejích kusů.

Výroba lektvarů u alchymistického stolu.

Pokud již vlastníte recept a máte potřebné přísady, musíte najít alchymistický stůl. Typicky se toto zařízení vyskytuje v domech alchymistů a mágů (například dům Leonarda ve městě, koutek Cormaca v Donově chrámu). Přistupte ke stolu kliknutím na něj. Objeví se vám nabídka lektvarů, k nimž máte recept. Ikonky lektvarů s červeným obrysem značí, že na namíchání daného lektvaru vám chybí některá z přísad. Najetím kurzorem myši nad ikonku lektvaru vám ukáže, jaké suroviny daný nápoj vyžaduje a jaké množství jich v inventáři máte.

Kliknutím na ikonku lektvaru dáváte najevo, že chcete namíchat daný lektvar. V případě, že máte suroviny na více daných lektvarů, budete vyzváni k udání počtu, kolik lektvarů chcete vyrobit.

Seznam alchymistických receptů

V této části uvádíme přehled receptů na jednotlivé lektvary včetně údajů, kde se dá daný recept získat.

Velký léčivý lektvarStrong healing potion
Léčivý kořen 1x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 3
Cena 300
Recept na nejsilnější léčivý lektvar můžete koupit od Cormaca od první a od Leonarda od druhé kapitoly. Také jej můžete najít v jeskyni vpravo od cesty od zadní brány města k velké křižovatce pod Severinovou farmou.


Léčivý lektvarHealing potion
Léčivá rostlina 2x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 2
Cena 200
Recept na střední léčivý lektvar můžete koupit od Cormaca a Leonarda od 1.kapitoly. Také jej můžete najít v truhle v laboratoři mistra Abraxe v klášteře.


Malý léčivý lektvarSmall healing potion
Léčivá bylina 3x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 1
Cena 100
Tento recept na základní léčivý lektvar můžete koupit od Cormaca, Leonarda a Abraxe od 1.kapitoly. Také jej můžete ukrást Ignatiovi a získat z truhel v domě Rhobarta a za domem Leonarda.


Velký lektvar manyStrong mana potion
Kořen many 1x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 3
Cena 300
Recept na nejsilnější lektvar many můžete koupit od Abraxe od 1. a od Leonarda od 2.kapitoly. Také se dá najít v jeskyni pod vstupem do chrámu ve vulkánu (více v tipu ).


Lektvar manyMana potion
Rostlina many 2x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 2
Cena 200
Střední lektvar obnovy many můžete namíchat z receptu, který lze koupit od Leonarda a Abraxe od 1.kapitoly. Také můžete recept najít u táboráku s gnomy nedaleko cesty od Rhobartovy farmy.


Malý lektvar manySmall mana potion
Houba many 3x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 1
Cena 100
Recept na základní lektvar many si můžete koupit od Abraxe, Leonarda a Cormaca od 1.kapitoly. Také se povaluje na Cormacově stole.


Lektvar zdravíPotion of health
Hrdinova koruna 1x
Houba 10x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 3
Cena 400
Recept na permanentní lektvar zdraví můžete koupit od Cormaca a Leonarda od 2.kapitoly.


Lektvar magiePotion of magic
Hrdinova koruna 1x
Bobule 10x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 3
Cena 400
Recept na permanentní lektvar many prodává Abrax od 2.kapitoly. Můžete jej také najít pod jednom ze stolů v chatrči druida Eldrica.


Lektvar sílyStrength potion
Hrdinova koruna 1x
Zlobří kořen 1x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 3
Cena 500
Tento recept prodává Cormac od 2.kapitoly. Můžete jej také najít v chodbách pod ruinou na západním pobřeží.


Lektvar obratnostiPotion of dexterity
Hrdinova koruna 1x
Skřítkův klobouk 1x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 3
Cena 500
Tento recept prodává od 2.kapitoly alchymista Leonardo. Také jej lze najít v pokojích mágů v horní čtvrti kláštera.


Lektvar cestovateleTraveler's potion
Bludný kořen 5x
Lahvička 1x
Víno 1x
Potřebná úroveň alchymie 2
Cena 500
Recept na tento lektvar můžete najít v tajné knihovně v klášteře v místnosti za červeným silovým polem.Gothicz.net | Gamefan.cz | © Kamil Krásný & Paulie & Jémák 2007-14 TOPlist