Risen fansite - návody, novinky, wallpapery, screenshoty, tipy a triky
r1 r2 r3 fórum

Herní činnosti

V Risen můžete krást, kopat poklady či těžit nerosty. Na všechny tyto činnosti a i některé další se nyní podíváme.

Kromě výše jmenovaných k častým herním činnostem patří samozřejmě boj, kouzlení, psaní svitků, vaření, alchymie a třeba i získávání trofejí, nicméně k těmto činnostem u nás najdete rozšířenější popis na samostatných stránkách (viz příslušný odkaz). Zde se podíváme na ty činnosti, které nepotřebují tolik informací a vystačí si s několika odstavci textu a názorným screenshotem.

Kopání pokladů

Kopání pokladů je poměrně zábavná činnost. Občas při toulkách přírodou můžete narazit na podivně seschlou zem (má jinou texturu). Ta značí, že na tomto místě je zakopaný poklad. Abyste jej mohli vykopat, musíte u sebe mít lopatu. Poté si už jen stoupněte k místu s pokladem a klikněte levým myšítkem (neobjeví se žádný nápis). Hrdina pak vykope truhlu a poklad je váš.

Pokud se vám stane, že truhla nejde otevřít ani vypáčit, vězte, že se jedná o příběhově důležitou truhlu a otevřete ji, až "budete muset". Nutno ale podotknout, že míst se zakopanými poklady ve hře moc není, což je trochu škoda.

Místo s pokladem značí jinak vypadají půda.

Páčení zámků

Pokud se naučíte dovednost Otevírání zámků (Lockpicking), budete moci pomocí paklíče vypáčit zámky u zamčených truhel a dveří. Tím se tak dostanete k mnohdy zajímavým pokladům. Vlastní páčení zámku je zajímavou minihrou, kterou, pokud jste hráli Gothic 1 či 2, určitě znáte.

Narazíte-li na zamčenou truhlu či dveře, klikněte na ni. Hrdina si klekne k zámku, přičemž u horního okraje obrazovky se vám objeví 4, 6 nebo 8 políček. Pomocí kláves doprava či doleva musíte trefit správnou kombinaci zámku, která se sestává ze stejného počtu pohybů doleva a doprava.

Pokud zadávání kombinace někde zkazíte, dané políčko zčervená a musíte začít od začátku (kombinace se samozřejmě nemění, takže pokud jste první 4 políčka trefili a páté ne, tak je jasné, že ty 4 zůstávají a páté je opačný směr toho, kterého jste zadali). Při špatné kombinaci se také někdy může stát, že paklíč zlomíte. Mějte tedy vždy k dispozici dostatečný počet paklíčů, aby se vám nestalo, že truhlu nebudete moci vypáčit.

Jakmile zadáte správnou kombinaci, truhla se otevře a poklad je váš. Na závěr snad už jen to, že v truhlách, které potřebují delší kombinaci, většinou bývá i lepší poklad. K vypáčení takových truhel pak většinou potřebujete vyšší úroveň dovednosti páčení (celkem 3). No a pokud máte k dispozici kouzlo Otevírání zámku, můžete jakýkoli zámek otevřít magií.

K otevření zámku musíte zadat správnou kombinaci.

Vybírání kapes

Vybírání kapes je užitečná zlodějská dovednost, díky které můžete okrást téměř všechny unikátní NPC postavy. Tato dovednost má tři úrovně, přičemž platí, že na první úrovni můžete okrást povětšinou obyčejné lidi, farmáře atp., s vyšší úrovní pak lze obrat silnější postavy.

Krádež probíhá v dialogu s NPC postavou. Jakmile ovládáte zmíněnou dovednost, objeví se u každé NPC možnosti dialogu označená textem " (vybrat kapsy - pickpocketing)". Pokud ji zvolíte a vaše postava nemá potřebnou úroveň dovednosti Vybírání kapes, hrdina postavu neokrade a sdělí vám, že je to příliš riskantní. Budete si tak muset vylepšit svou schopnost, abyste mohli danou postavu okrást.

Pokud vaše úroveň dovednosti dostačuje, zavede hrdina rozhovor na nějaké bezvýznamné téma, čímž odláká pozornost oběti. V tom okamžiku se vám zobrazí inventář okrádané NPC, z něhož můžete ukrást (kliknutím na ikonu) POUZE JEDNU věc! Vybírejte tedy s rozvahou. Krádež musíte zvládnout v časovém limitu, který indikuje vodorovný proužek pod inventářem oběti. Pokud čas vyprší, NPC na vás zaútočí.

Pomocí vybírání kapes si můžete příjít na zajímavě předměty včetně mnohých úkolových, případně klíčů, které k úkolovým předmětům vedou. Poznámka na konec: Každou NPC postavu můžete okrást pouze jednou.

Na okradení NPC postavy máte čas v řádu několika vteřin.

Těžba nerostů

Pokud ovládáte dovednost Prospektorství (Prospecting), můžete pomocí krumpáče těžit nerosty z rudných, zlatých a obsidiánových ložisek. Ta jsou rozseta různě po světě, převážně v jeskyních. Pro těžbu prostě jen klikněte na ložisko a hrdina jej vytěží. Získáte 5 kusů daného nerostu, a pokud budete mít štěstí, tak také některý z malých drahokamů (pro tento účel doporučuji před těžbou uložit hru a nahrávat do té doby, než nějaký nevypadne, což je většinou na 3.pokus).

Mějte přitom napaměti, že jakmile některé ložisko jednou vytěžíte, zůstane vytěžené navždy. Vytěžené suroviny můžete uplatnit v kovářství a klenotnictví.

V Risen můžete těžit železnou rudu, zlato a obsidián.
Gothicz.net | Gamefan.cz | © Kamil Krásný & Paulie & Jémák 2007-14 TOPlist