Risen fansite - návody, novinky, wallpapery, screenshoty, tipy a triky
r1 r2 r3 fórum

Herní činnosti

Tak jako v Risen 1, tak i v Risen 2 se můžete pustit do mnoha herních činností, které vám přinesou nějaké to zlato anebo jiné předměty, které vám dozajista pomohou v dalším postupu ve hře. A co všechno tedy můžete ve světě Risen 2 dělat? Na to se podíváme v následujících článcích.

Kopání pokladů

Když máte mapu pokladu a lopatu, nic vám již nebrání v tom si takovýto poklad přisvojit.

Piráti a zakopané poklady - to k sobě patří jako slepice a vejce. Nenajdete piráta, který by si někde něco nezakopal. A co je lepší činností, než právě tyto piráty okrádat? O to právě jde - základem je znát polohu pokladu, kterou se nejčastěji dozvíte z map či různých stránek deníků, které naleznete během hry na všemožných místech.

Dále potřebujete lopatu a v určitých případech i schopnost Otevírání zámků. Nyní začíná samotná honba za pokladem. Nutno podotknout, že poklady se vám vypíší do seznamu úkolů, takže případné indicie najdete právě tam, čímž se samotné hledání poměrně usnadní. Teď již stačí jenom poklad najít, vykopat a jeho obsah vybrat. A jak poznáte kde poklad leží? Stačí začít kopat na červeném kříži na zemi, který se na onom určitém místě objeví vždy, když naleznete novou polohu pokladu. A pak již jen otevřít truhlici a užívat si nabyté předměty. Mezi nejčastější nálezy patří mince, zlato, kulky, a někdy natrefíte i na nějakou zbraň, popřípadě její část.

Samotné poklady také mnohdy obsahují Legendární předměty, které vám trvale zvýší herní statistiky - proto když se vám naskytne takováto příležitost, poklad si určitě přisvojte. Na závěr musíme podotknout, že nalezené mapy pokladu se dají použít také jako mapy lokací, takže pokud najdete mapu s místem nálezu pokladu, nemusíte již shánět jinou mapu dané lokace.

Páčení zámků

K vypáčení zámku musíte všechny kolíky zarazit do horní polohy v určitém pořadí.

Páčení uzavřených truhel a zámků domů se stalo již běžnou činností, díky které již nebudete mít nedostatek zlata, zbraní a jiných potřebných předmětů. Pravdou ale je, že to s sebou přináší i určité nebezpečí - pokud nebudete dosti opatrní, můžete se dostat do velkých problémů.

A jak vlastně samotné vypáčení zámků vypadá? V podstatě jde o to zarazit kolíky zámku do horní polohy v určitém pořadí. Zní to sice jednoduše, ale i u této činnosti platí, že čím více složitý zámek, tím je samotné páčení obtížnější. Tyto obtížnější zámky budete nacházet již od začátku hry, pokud však nemáte požadovanou úroveň dovednosti Páčení zámků, budete se muset k těmto truhlám vrátit později, až si tuto požadovanou dovednost zlepšíte.

Takže našli jste truhlu, kterou chcete otevřít, máte požadovanou schopnost, něco vám však pořád chybí - paklíč. Ten můžete získat postupem ve hře na ostrově Tacarigua od kováře Stonea, který vám jeden svěří při plnění úkolu pro piráta Larga. Daší takovýto paklíč již nemusíte shánět, jelikož se nikdy nezlomí. Takže vám již nic nebrání, aby jste si vámi zvolenou truhlu, dveře do cizího příbytku, vypáčili. Jenže musíte si dávat pozor, aby vás při tom nikdo neviděl, jinak vám hrozí, že se na vás sesypou všichni, kteří jsou poblíž. Proto je asi lepší si celou akci plně naplánovat, včetně času, kdy se do takovéto práce pustit.

Vybírání kapes

Pokud budete umět dovednost Vybírání kapes, nebudete mít nikdy nedostatek zlata.

Vykrádání kapes je jednou z činností, díky které si přijdete čistě k penězům - jsou sice také úkoly, kdy ukrývá cizí kapsa i jiné věci, těch je ale pomálu. Proto pokud máte vyšší úroveň této dovednosti, nedostatkem zlatých rozhodně trpět nebudete. A jak vybírání funguje? Vcelku jednoduše - pokud tento perk umíte a máte vyšší úroveň dovednosti Lstivost, můžete pak využít dialogovou možnost "Pokusit se o kapsářství" u těch NPC postav, které mají jméno. U obyčejných NPC postav, které jsou ve hře jen "na okrasu" tuto možnost nenajdete.

Možnost naučení se dovednosti Vybírání kapes se vám naskytne hned v počátku hry - přesněji na ostrově Tacarigua, kdy vás ji za mírný poplatek naučí zavřený pirát Largo. Dále již je na vás, jak moc budete vkládat získané body do této dovednosti. Ve hře je také několik úkolů, které bez této dovednosti nedokončíte. Proto umět alespoň základy se určitě vyplatí.

Dolování

Pokud najdete Rudnou žílu, můžete z ní pomocí krumpáče dostat Zlaté nugety.

Další činnost, která vám může přinést nějaké ty zlaťáky, je dolování. V něm jde v podstatě o to najít Rudnou žílu a pomocí krumpáče z ní dostat všechny zlaté nugety. Každá Rudná žíla jich obsahuje pět. Dál pak tyto nugety můžete buď prodat anebo využít v některých úkolech, v nichž se po vás sehnání právě takovýchto nugetů požaduje.

Rudné žíly se nalézají v jeskyních a jiných dungeonech, samotné nalezení pro vás nebude problém, jelikož pokud budete procházet okolo nich, zobrazí se jejich název, který vám napoví, že v těchto místech půjde dolovat. Takže krumpáč s sebou a vzhůru do podzemí.

Soutěž v pití

V této soutěži jde o to vypít všechen alkohol dříve než váš soupěř.

Když už piráty nebaví pití v krčmě o samotě, sesednou se k jednomu stolu a začnou v pití soutěžit. Buď soutěží jen tak anebo pijí o peníze, popřípadě o jiné zajímavé přeměty (mapa pokladu, cennosti). A jak takové souboje v pití probíhají? Hospodský přinese každému soutěžícímu šest lahví rumu a ti mají za úkol je vypít rychleji, než soupeř. Ten kdo prohraje, vyplácí výherci předem stanovenou sázku, plus ještě platí za vypitý alkohol. Těchto soutěží se můžete zúčastnit také a porovnat své schopnosti s místními štamgasty.

První přiležitost budete mít hned na ostrově Tacarigua, kde můžete vyhrát pěknou sumu peněz. Tedy v případě, že vyhrajete. Ovšem musíte si dávat pozor, protože po každé flašce rumu, kterou vypijete, se vám bude více a více rozostřovat zrak a klepat ruka. Ve stavu opilosti se vám pak může stát, že netrefíte rukou hrdlo flašky a tu převrhnete na stůl - pak tedy musíte chvíli počkat, než vám hostinský přinese novou. Tím vlastně dáte náskok svému protivníkovi.

Po vypití šesti flašek se váš soupeř sesune na stůl ve stavu úplné opilosti a vy, hned jak vystřízlivíte, obdržíte svoji odměnu. Tak tedy, hodně vypitých flašek, hodně výher a málo kocovin. Vzhůru do boje!

Soutěž ve střelbě

Čím více letících předmětů sestřelíte, tím je větší vaše šance na úspěch v této soutěži.

Další soutěž, ve které si piráti poměřují své síly. A o co v ní vlastně jde? V podstatě o nic více, než trefit co nejvíce letících předmětů ještě před tím, než dopadnou na zem. Tato soutěž ovšem vypadá jednodušeji, než doopravdy je - předměty létají velkou rychlostí a trefit je je občas velký problém. Navíc čas od času vyletí soudek s prachem, který když trefíte, hra pro vás automaticky končí.

A jak tedy na to? Správný pirát by měl mít dobrý postřeh. To samé platí i pro vás, takže vám můžeme doporučit trénink, který vám přinese zkušenosti. V podstatě je asi nejlepší volbou si umístit kurzor doprava, abyste měli co nejvíce času za zamíření a samotnou střelbu. Také můžete využít možnost nevystřelit na takový terč, který byste již nestihli. U tohoto ale pozor - pokud nevystřelíte třikrát po sobě, hra pro vás končí opět nezdarem.

Takže teď již víte jak střílet, jak to je ale s počtem zásahů? V tomto záleží již na samotné soutěži, kolik je na začátku udaný počet zasažených předmětů - někdy to je pět terčů, jindy třeba sedm. Proto nezapomeňte trénovat, piráti mezi sebe nepřijmou nikoho, kdo neumí obstojně střílet.

Lihovarnictví

Destilační přístroj slouží k výrobě léčivých nápojů.

Pokud vás již nebaví pojídání proviantu při každém zranění a následné čekání na uzdravení, je zde další herní činnost, která vám v tomto o něco zjednoduší hraní - lihovarnictví. V podstatě jde o to, že pokud máte dostatek surovin, naučenou dovednost Lihovarnictví a potřebné recepty, můžete si takovéto nápoje vyrobit. Samozřejmě musíte zajít na místo, kde se nachází destilační přístroj, ve kterém jednotlivé nápoje připravíte. Použít můžete třeba ten, jenž se nachází v místnosti nad hostincem v pirátském doupěti na ostrově Tacarigua.

A co všechno si vlastně můžete v destilačním přístroji připravit? Jedná se v podstatě o čtyři nápoje (včetně receptů):

Rum
Krev 100
Cena (prodej) 20
Na Tacarigue se dá sehnat nejlepší rum.


Recept na rum
Cukr 2x
Cena (prodej) 100
Popis postupu a potřebných ingrediencí k přípravě rumu.


Grog
Krev 50
Cena (prodej) 10
Elixír života pro všechny námořníky. Není tak silný jako rum, takže není ani tak účinný.


Recept na grog
Cukr 1x
Cena (prodej) 50
Popis postupu a potřebných ingrediencí k přípravě grogu.


Krvavá Mary
Regenerace 100
Cena (prodej) 20
Mary vás postaví po těžkém dni zase na nohy.


Recept na krvavou mary
Krevnice 2x
Cukr 1x
Cena (prodej) 50
Popis postupu a potřebných ingrediencí k přípravě krvavé mary.


Lék na bolest
Trvání účinku 60sec
Talent Rituál
Odolnost vůči ostrří +50
Neprůstřelnost +50
Cena (prodej) 30
Necítíte žádnou bolest !


Recept na lék proti bolesti
Krevnice 1x
Cukr 1x
Cena (prodej) 100
Popis postupu a potřebných ingrediencí k přípravě léku proti bolesti.


Výroba proviantu

Opečením syrového masa můžete získat proviant.

V začátcích hry, kdy ještě nemáte dostatek nejrůznějších léčivých nápojů, si musíte zdraví doplňovat formou proviantu - ten můžete nejčastěji nalézt v rostlinné formě (ovoce, houby). Ani tento zdroj však není bezedný a tak vám časem nezbude nic jiného, než si nějaký ten proviant vyrobit. Jak však na to? Vaření již v Risen 2 nenaleznete, proto se budete muset spolehnout na maso získané z nejrůznějších zvířat - toto maso pak u táborového ohně přeměníte na tolik požadovaný proviant. Zde však musíme podotknout, že bude pro vás výhodnější hned ze začátku shánět léčivé nápoje, jelikož ty doplňují zdraví ihned a nemusíte tedy čekat jako v případě proviantu. Sehnání těchto nápojů však stojí peníze, které ze začátku určitě budete chtít investovat do jiných věcí, proto ani možnost výroby proviantu není k zahození.

Proviant
Regenerace 20
Hodnota ve zlatě 5
Delikatesa!


Syrová ryba
Hodnota ve zlatě 5
Tohle nelze jíst syrové.


Syrové kuře
Hodnota ve zlatě 5
Ještě to musím upéct.


Syrové maso
Hodnota ve zlatě 5
Ještě to musím upéct.

Gothicz.net | Gamefan.cz | © Kamil Krásný & Paulie & Jémák 2007-14 TOPlist