Risen fansite - návody, novinky, wallpapery, screenshoty, tipy a triky
r1 r2 r3 fórum

Bojový systém

Co soupeř, to jiný styl boje

Bojový systém je asi jednou z největších změn, které můžete v druhém pokračování série Risen, oproti bývalým hrám studia Piranha Bytes, nalézt. V samotné hře již nejsou jednoruční / obouruční meče, sekyry anebo luky a kuše - nyní jsou všechny zbraně svým vzhledem a používáním zasazeny do tehdejší doby pirátů a vojáků Inkvizice. A co všechno se tedy dá ve hře nalézt a používat? Základem jsou šavle a jiné sečné či bodné zbraně, doplněné o krátké střelné zbraně, jejich účinnost je omezena na krátkou vzdálenost. Na tu delší můžete pak ve hře používat dlouhé střelné zbraně, typu brokovnice, mušketa nebo puška. Vše pak uzavírají zbraně používané domorodými obyvateli Jižních moří - s těmi se dá bojovat buď na blízko, anebo se dají házet, což nahrazuje zbraně na dálku.

Pokud se rozhodnete pro jeden, dva typy zbraní které chcete používat, mějte na paměti, že i jako v dalších RPG hrách máte na začátku nastaveny základní hodnoty dovedností, proto je nutné tyto dovednosti dále rozvíjet a učit se nové perky, které vám přinesou další výhody v samotném boji. Také je dobré vždy oběhnout ony obchodníky, kteří prodávají právě typy zbraní, které zrovna používáte - často se může stát, že u nich najdete zbraň o něco lepší, popř. stejné zbraně, ale ve větším počtu, čímž si doplníte ty věci, které jste během minulých bojů vypotřebovali. Tak či tak se prostě snažte být vždy na boj připraveni, pak vás nikdy nic nepřekvapí.

A v neposlední řadě se musíme zmínit také o tom, že se typ protivníka liší kus od kusu, proto se vždy snažte zapamatovat a naučit typy útoků všech nepřátel, jejich silné a slabé stránky a boj tomu vždy přizpůsobte - nestane se vám pak, že vás jen tak něco překvapí. Výhodou je také využívat nejrůznější přírodní zátarasy, které vám při boji mnohdy pomohou - využívejte pevné překážky, svahy, vodní zdroje a vůbec vše, co vám poskytne výhodu. Ta v konečném důsledku může rozhodnout o tom, zda vyhrajete, nebo zemřete.

Tipy pro boj

 • Používejte co nejčastěji úskoky - pokud je správně načasujete, ušetří vám hodně životů
 • Snažte se naučit útoky všech, proti kterým máte bojovat - pokud je znáte, je jednodušší se jim vyhýbat
 • Pokud je nepřítel silnější, nebojte se využít přírodní a jiné překážky
 • Mějte vždy plné zásoby, nikdy nevíte, s kolika nepřáteli budete muset bojovat
 • Pokud na nepřítele nestačíte, zkuste v boji použít soudky s prachem, které rozstřelíte
 • Naučte se lihovarnictví a připravte si hodně léčivých nápojů - během boje vám doplní hned vaše zdraví
 • Často ukládejte hru do více pozic, pokud vás během souboje zabijí, nebojte se uloženou pozici nahrát a vyzkoušet jinou bojovou taktiku


Střelné zbraně

Střelné zbraně nejen pro vojáky Inkvizice

Střelné zbraně jsou největší inovací, kterou do Risen 2 Piranha Bytes vnesli - je to poprvé, co tento druh zbraní můžete v jejich RPG hrách používat. V základu by se tyto zbraně mohly dále rozdělit do tří odlišných kategorií - pistole, muškety a brokovnice, přičemž každá kategorie se hodí na jiný styl boje:

 • Pistole - krátké střelné zbraně nošené za pasem. Pistole je zbraň sekundární, lze ji použít jako doplněk jakékoliv primární zbraně. Pistole jsou zbraně s pomalým nabíjením, proto ji nejspíše využijete párkrát za souboj. Tyto krátké zbraně způsobují, až na výjimky, velké střelné poranění, což je na druhou stranu znevýhodněno krátkým dosahem.


 • Brokovnice - středně dlouhé střelné zbraně, které mají oproti mušketám a puškám větší rozptyl vystřelených kulek, díky čemuž jedním výstřelem zasáhnete větší oblast. Nevýhodou opět je menší vzdálenost, na kterou svého nepřítele můžete zasáhnout. Jako střely se v brokovnicích používají olověné kulky, které zakoupíte u kteréhokoliv obchodníka se střelnými zbraněmi.


 • Muškety - dlouhé střelné zbraně, používané při přesnější střelbě na delší vzdálenost. Jejich nesporných výhod je hned několik - z některých mušket můžete vystřelit dvakrát bez nutnosti přebíjení, další mají v příslušenství bajonet, který oběť krom výstřelu může zranit i bodnutím. Celkově jsou muškety asi nejlepší volbou, která je přístupná pouze a jenom vojákům, kteří přislíbili své služby Inkvizici.


Střelné zbraně


Risen 2 Risen 2 Risen 2 Risen 2

Chladné zbraně

Zbraně, které můžou používat všichni

Ve hře narazíme na mnoho opravdu skvostných zbraní. Nový je systém boje s chladnými zbraněmi, nové je dokonce i rozdělení. Ve hře už nenarazíme na klasický obouruční a jednoruční zbraně. Celá výzbroj je zasazena do doby pirátů a proto nečekejte, že potkáte rytíře s obouručním mečem na zádech. Některé zbraně jsou kratší, jiné užší, jiné zase mohutnější a je jen na vás, který typ zvolíte. Chladné zbraně se dělí do dvou skupin - na bodné zbraně (kordy) a na sečné zbraně (šavle).

 • Bodné zbraně - Jak už bylo zmíněno, nejznámějším zástupcem je kord. Tuto zbraň budete vlastnit hned od začátku hry, protože patříte k Inkvizici - jak brzo zjistíte, Inkvizice preferuje výhradně bodné zbraně. Jedná se o dlouhé, většinou úzké meče (kordy), které se zcela liší způsobem boje od sečných zbraní. Bodné zbraně mají tři výpady, máchnutí vlevo, vpravo a třetí úder bodnutí nepřítele. Nepřítel se po zasažení prohne a je na okamžik ochromen. Jak je lépe používat vás naučí inkviziční učitelé. Zakoupíte je u inkvizičních kovářů, nebo si je můžete ukovat sami.


 • Sečné zbraně - Nejznámějším zástupcem je šavle neboli pirátská šavle. Tato zbraň je totiž velice oblíbená mezi piráty. Většinou se jedná o velice robustní, a na pohled neohrabané "sekáčky" na maso, ale dříve nebo později zjistíte, že tomu tak není. Sečné zbraně se skládají ze tří sekvencí útoků, třetí útok se však diametrálně liší. Provedete útok, který můžeme nazvat "sekáním" proto se také zbraně nazývají sečné - jak to ve skutečnosti vypadá, zjistíte záhy ve hře. Sečné zbraně vás naučí piráti. Pořídit je lze u pirátů, nebo vlastnoručně ukovat.


Chladné zbraně


Risen 2 Risen 2 Risen 2 Risen 2

Vrhací zbraně

Mezi vrhací zbraně patří i Titánská harpuna

Do této kategorie zbraní lze zahrnout jak nejrůznější dýky, tak i oštěpy používané domorodými obyvateli Jižních moří. Použití takovýchto zbraní je velice jednoduché - stačí zamířit a hodit. Menší problém spočívá však ve vzdálenosti, na kterou chcete házet - pokud je váš nepřítel ve větší vzdálenosti, musíte zamířit výše, což odhadnout není vždy jednoduché. Nutno však podotknout, že pokud si párkrát hodíte na cíl, budete to mít v ruce a nic vám již nebrání v tom, stát se opravdovým mistrem této kategorie.

 • Vrhací dýky - krátké vrhací zbraně, kterými lze nahradit sekundární pistoli, kterou nosíte za opaskem. Princip vrhacích dýk je velice jednoduchý - pokud nějakou vlastníte a máte ji nastavenou jako sekundární zbraň, můžete ji během souboje po zmáčknutí příslušného tlačítka po soupeři hodit - zaměřování je jako u pistolí automatické, je jen nutné být co nejblíže cíli.


 • Oštěpy - zbraně používané domorodými obyvateli. Jedná se o dlouhou primární zbraň, kterou můžete použít jako vrhací zbraň anebo zbraň nablízko. Obě možnosti jsou u oštěpů možné. Samotné oštěpy můžete získat buď přímo ze zabitých domorodých válečníků anebo koupit. Pokud se však rozhodnete oštěp použít jako vrhací zbraň tak vězte, že o něj po vržení přijdete.


 • Titánská harpuna - další z řady vrhacích zbraní. Získáte ji z těla pirátského kapitána Crowa poté, co vyvolá Zemského titána. Samotou harpunu můžete využívat i v boji proti normálnímu typu nepřátel, největší uplatnění však najde při boji s Titány.


Vrhací zbraně


Risen 2 Risen 2 Risen 2 Risen 2

Výbušniny

Pokud potřebujete vyřídit větší počet nepřátel, bomba je tou správnou volbou

V Risen 2 kromě nejrůznějších typů zbraní můžete používat i dva druhy výbušniny - bombu a soudek s prachem. Obě dvě mají plošný účinek, proto se hodí při eliminaci většího počtu nepřátel.

 • Bomba - její použití je jednoduché, stačí ji vzít do ruky, podle vzdálenosti na kterou potřebujete bombu použit zamířit, a hodit. Následně se odpočítá pár sekund do výbuchu, takže pokud chcete zasáhnout tak, jak potřebujete, musíte s tímto zpožděním počítat.


 • Soudek s prachem - tento typ výbušniny se oproti bombě odpaluje střelnou zbraní - soudek stačí umístit co nejblíže k našemu cíli (popřípadě do míst, kudy k vám nepřítel po prvním zásahu poběží) a odpálit nejlépe dlouhou střelnou zbraní, které jsou přesnější a tedy na tento druh zásahu vhodnější. Pak již stačí sledovat ničivý výbuch, který naše nepřátele buď rovnou zabije anebo jim způsobí velká zranění.


Výbušniny


Risen 2 Risen 2 Risen 2 Risen 2

Špinavé triky

Odlákání pozornosti pomocí papouška

Během hraní můžete narazit na soupeře, který je silnější než vy. Pokud jste již vyzkoušeli všechny možnosti jak nad ním vyhrát, ale nevedlo to ke kýženému vítězství, můžete zkusit použít špinavé triky. Jak již název sám napovídá, jedná se o triky, které mají odvést protivníkovu pozornost a vám poskytnout pár sekund na to, abyste se pokusili co nejvíce jej zranit. A jak tedy tyto triky fungují? Dalo by se říct, že vcelku jednoduše - pokud vlastníte potřebné vybavení a umíte požadované dovednosti, není nic jednoduššího, než nepřítele zaskočit - stačí mít některou ze špinavých položek aktivovanou na sekundární pozici a během boje je použít. A o jaké položky v inventáři se vlastně jedná?

Papoušek
Odvede pozornost nepřítele
Talent Špinavé triky
Dosah Zblízka
Čas nabití 30 sec
Nákupní cena 1000
Tento papoušek byl vycvičen k obtěžování nepřátel.


Sůl
Oslepí nepřítele
Talent Špinavé triky
Dosah Zblízka
Čas nabití 10 sec
Nákupní cena 100
Štípe v očích a je účinnější než písek.


Písek
Oslepí nepřítele
Talent Špinavé triky
Dosah Zblízka
Čas nabití 10 sec
Písek všude, kam oko dohlédne. Je možné ho hodit soupěři do obličeje. Nelze prodat.


Ohnivý olej
Talent Špinavé triky
Dosah Zblízka
Čas nabití 20 sec
Nákupní cena 100
Zapotřebí k chrlení ohně.


Tvrdý kokosový ořech
Šance na sražení mého nepřítele
Poškození 10
Talent Špinavé triky
Dosah 8 kroků
Nákupní cena 25
Mnohem, mnohem tvrdší než kámen.


Špinavé triky


Risen 2 Risen 2 Risen 2 Risen 2
Gothicz.net | Gamefan.cz | © Kamil Krásný & Paulie & Jémák 2007-14 TOPlist