Risen fansite - návody, novinky, wallpapery, screenshoty, tipy a triky
r1 r2 r3 fórum

Preview z německého Gamestaru

Vydáno: 28.6.2009
Překlad: El Kamil
Korekce: Charly

Druhého října má vyjít nové dílo tvůrců série Gothic. Jako jediný magazín na světě jsme měli možnost zahrát si kompletní beta-verzi po dlouhé hodiny a říkáme: Risen bude nový Gothic - se všemi klady a zápory.

V červnu roku 2006 navštěvuje Michael Graf (redaktor GameStaru a autor preview, pozn.red.) vývojáře Piranha Bytes v Essenu, posuzuje jejich aktuální projekt - a má velké oči: Gothic 3, který má vyjít v říjnu, ještě zdaleka není žádná hra, ale kopa součástek. "Piranha Bytes mají ještě tři měsíce, aby Gothic 3 dali dohromady a pořádně otestovali", napsal tehdy Michael. "Doufáme, že neproklouzne žádný bug nebo logická chyba". Marně: Třebaže je Gothic 3 v jádru dobrým RPG, sráží jej neskutečné množství chyb.

V červnu roku 2009 navštěvuje Michael Graf vydavatele Deep Silver v Mnichově, posuzuje jejich aktuální projekt - a opět má velké oči: Risen, který má vyjít v říjnu, je už kompletně hratelná hra. Vývojáři se opravdu poučili z fiaska Gothica. Takže se Michael ponořuje do hotové betaverze, sbírá detaily k bojovému systému a k magii, řeší různé úkoly a poprvé objevuje podzemní svět nadějné RPG hry. Co napsal tentokrát, si můžete přečíst na následujících stranách. Pojďte tedy s námi na výlet do světa Risen.

Viditelné pokračování

Své spojení s Gothicem nemůže Risen popřít. Barevné ladění, animace, vlastní design zbraní a zbrojí dávají vzpomenout na původní sérii Piranha Bytes. Totéž platí pro začátek hry, při němž - jako vždy - bezejmenný hrdina - jako vždy - ztratí svoji paměť, tentokrát po ztroskování lodi. Probouzíme se na pláži s palmami a vzbouřeným mořem, obklopeni troskami a těly. Jedinou další přeživší, Saru, doprovázíme v tutorialu skrz džungli. Nakonec Sara zůstane v jednom opouštěném domě a my pokračujeme sami dál a narazíme na banditu Neila. Toho požádéme, aby Saru vzal do tábora banditů. Alternativně ji můžeme předat Inkvizici, takové ostrovní policii. Nebo necháme samotnou ležet na pláži, vybodneme se na tutorial a zkoumáme na vlastní pěst. A také zde se ukazuje vlastnost z Gothica: Mnoho úkolů umožňuje více způsobů jejich řešení včetně různých odměn, herní svoboda je na velké úrovni.

Ostrovní trojboj

Aby svoboda ale nebyla jen nesmyslným blouděním, dává nám Neil primitivní načrtnutou mapu. Ta ukazuje tři možné destinace: tábor banditů, přístavní město a sopečnou pevnost Inkvizice. Podle toho, kde budeme plnit klíčové úkoly, se později přidáme k některé ze stran: Bandité, Inkvizice nebo mágové.

Tím neovlivníme pouze dovednosti, které se budeme moci naučit, ale také vývoj děje. Pokud budeme s naší volbou nespokojeni, můžeme stranu opět změnit. K tomu musíme plnit úkoly ve prospěch některé jiné strany, což stojí hodně času.

Rozčtvrcený příběh

Příběh Risen se rozděluje do čtyř kapitol, jejichž příslušné části světa jsou odděleny magickými silovými poli. Abychom se dostali do další lokace, musíme nejdříve splnit všechny hlavní úkoly v té stávající. Jako odměnu dostaneme teleportační kámen, který kouzelné stěny odstraní. A protože se dostupná oblast ostrova čas od času mění, dostaneme se také k čím dál detailnějším mapám.

Otevřené a vyřešené úkoly najdeme v Risen v deníku, který zahrnuje všechny dialogy a splněné cíle. Co ale vlastně máme udělat, abychom úkoly konečně dokočili, musíme z rozhovorů vyčíst sami. Minimapa navíc ukazuje polohu zadavatele úkolu a dalších důležitých osob. Minimapa také zaznačuje pozice všech obchodníků a učitelů, což je oproti Gothic 3 pokrok.

Všudypřítomné bestie

Avšak bez ohledu na to, k jaké frakci se přidáme a jaké úkoly plníme: Vrazi a monstra číhají všude. Mimo klasických vlků a divokých prasat na ostrově Risen sídlí také ostnaté krysy (dikobrazi), pestře zbarvení mořští supi a stejnětak hrobní můry, které dávají vzpomenout na krvavé mouchy ze série Gothic.

Ruinami se procházejí kostlivci nebo Gnomové, plnoštíhlí skřítci s prasečími nosy. Opicím podobné popelavé bestie svýma tlapama rozdávají pořádné rány a stráží obzvláště cenné poklady. Protože ve hře nejsou žádní skřeti jako v Gothicovi, navrhnuli Piranha Bytes jiné humanoidní rasy - tlusté Ogry a zelené rohaté Grygery. Během naší zkušební hry jsme narazili ještě na jeden lid, ten ale Piraně ještě chtějí nechat v tajnosti. Řekněme prostě jen: Na ostrově žijí nebezpeční protivníci.

Postupně bojovat

A co se dělá s protivníky? Samozřejmě se mlátí! A tak přicházíme do styku s novým bojovým systémem. I když tak nový úplně není, pro Risen Piraně pouze přepracovali Gothicovskou řež. V boji na blízko mlátíme levým myšítkem, pravým tlačítkem myši blokujeme útoky nepřátel - buď zbraní nebo štítem. Při blokování se automaticky obrátíme k nepříteli, čímž je usnadněno zaměření.

Podle toho, kterou klávesu směru při útoku stiskneme, provádí náš hrdina různé manévry, třeba údery do stran. Ty jej ale musíme nejdříve naučit, a to tak, že vrazíme body do dané bojové dovednosti. Když třeba postoupíme na druhou úroveň boje s meče, můžeme tak třeba údery rozhodit nepřítele, čímž jej vyvedeme z rovnováhy a přerušíme tak jeho obranné postavení.

Údery do stran se naučíme na třetí úrovni, od páté můžeme provádět různá komba. Když klikneme ve správném okamžiku, rozpárá hrdina všechny blízké protivníky úderem s otočkou na konci série útoků. Sedmá úroveň přináší zničující údery přes hlavu, které se provádějí podržením tlačítka myši. Obouruční meče můžeme od deváté úrovně držet v jedné ruce, takže můžeme nosit navíc i štít. A na nejvyšší desáté úrovni můžeme zřetetězit všemnožné útoky do nekončných komb. Ovšem pouze do doby, než nás náš protivník zasáhne. Během série úderů nemůžeme blokovat žádné údery.

Taktika proti zvířatům

Bojové manévry nejsou jen nějakým doplňkem, jelikož boje jsou mnohem inteligentnější než klikací orgie z Gothica 3. Souboje s vlky či ostnatými krysami nevyžadují více méně žádného taktického génia, musíme jen střídavě útočit a blokovat jejich kousání. Náčelníci Gnomů jsou už ale pokročilejší šermíři a umí blokovat útoky. Ještě obtížnější situace nastane, když se dostaneme do křížku s ogry či popelavými bestiemi. Jejich kyje, respektive útoky tlapama se nedají blokovat, musíme jim uhýbat. K tomu dvakrát po sobě stlačíme klávesu směru, abychom hopsnuli dopředu, dozadu nebo do strany.

Načasování proti lidem

Jako královská disciplína se ukazuje boj proti lidským protivníkům. Už na jejich bojovém postavení můžeme rozeznat, jak jsou nebezpeční: Začátečníci natahují svůj meč křečovitě dopředu, mistři jej nechávají netečně kroužit. Podle dovednosti sahají po stejných finesách jako my, mimojiné blokují údery a uhýbají.

Takže musíme své obranné a útočné manévry dobře načasovat. Například protiútokem odrazíme meč rivala do strany, abychom mu záhy vrazili náš meč mezi žebra. Nebo se snažíme pomocí úskoků do stran dostat za protivníkova záda. Boje v betaverzi byly už od začátku hry celkem obtížné, protože nepřátelé působili hodně škod. Mimo to se nepřátelé kvůli chybám v UI někdy zasekli v rozích a neblokovali už žádné útoky. Zde budou muset Piraně ještě zapracovat, koneckonců ale mají do vydání ještě dost času, což se nedalo říct o situaci u Gothica 3.

Maximální kouzlení

Abychom dokonale ovládli některé umění boje, musíme se přidat k některé z frakcí. Například jen rekruti Inkvizice mohou zvýšit svou dovednost boje s holemi na maximum. Pokud ale raději kouzlíme, měli bychom logicky vstoupit k mágům. Protože ti učí tři útočné magi, které se dají jako boj se mečem vytrénovat na deset úrovní. Jedná se o magie Ohně, Ledu a Výboje (pravděpodobně, pozn. red.). Než se ovšem budeme moci vůbec naučit základy, musíme nejdříve splnit úkol, v něž máme najít ohniskový krystal.

Vedle elementárních útoků máme k dispozici další kouzla: Mezi nimi například vyvolání kostlivého válečníka, zvýšení rychlosti běhu či síly úderu a nebo teleportování se na určité místo. Abychom mohli kouzla libovolně sesílat (nehledě na manu), vyrábíme si runy. Logicky je umění výroby run přístupné pouze třídě mágů. Příslušníci banditů nebo Inkvizice jsou odkázáni na jednorázové magické svitky. Ty získáme jako odměny v rámci úkolů a jako kořist od nepřátel. A nebo si je sami vyrobíme, což vyžaduje příslušnou dovednost a dostatek přísad. Jen tři základní kouzla se nedají vložit na papír.

Univerzální magie

Obzvlášť důležitá jsou kouzla v podzemí Risen. Například pomocí kouzla Levitace se přeneseme přes proudy lávy a pasti s bodáky. Přitom musíme dávat pozor na proužek energie. Pokud je prázdný, zřítíme se dolů. Abychom prošli přes tenké tajné vchody, proměňujeme se prostřednicvím kouzla "Nautilus" ve šneka. A nebo pomocí kouzla Telekineze otevřeme nepřístupné dveře či stiskneme vzdálené spínače. Pokud neovládáme žádné kouzelné triky a nebo poblíž stojí zelený krystal, který blokuje magii, sáhneme po konvenčních metodách. Například přeskočíme bodáky, hledáme tajné dveře, mlátíme krumpáčem do obrovských zdí nebo střílíme lukem na naviják, aby spadl padací most.

Jeskyně od ruky

Pod zemí čeká herní rozmanitost, ruční design podzemních lokací jde poznat. Například nejdříve bojujeme v jeskyni plné krystalů a obrněných brouků (Panzergrille) a pak postupujeme dále do zemského nitra, kde z vroucích lávových mas vystupují prastaré ruiny.

Objevovat a tvořit

Také zbytek světa Risen působí velmi věrohodně. Každý obyvatel se řídí svým denním režimem, například jsme si všimnuli kuřat, která si ustlala v okolí táboráků. Rovněž dějová místa Piranha Bytes vytvořili s láskou. Sopečná pevnost je protkaná tajnými vchody, které vedou do vinných sklepů nebo do vězení. Podle staré Gothicovské tradice je všude něco k objevování. Třeba když si dáme tu práci a vyšplháme na střechu pevnosti, najdeme tam skrytý poklad.

Obzvláště vzácné kousky najdeme v truhlách. Jejich zámky můžeme vypáčit, jen pokud ovládáme odpovídající dovednost. Pak musíme vyřešit určitou minihru: Musíme stisknout klávesy doprava a doleva ve správném pořadí, přičemž každý špatný pokus nás stojí jeden paklíč. Hledání pokladů se vyplatí, protože při tom můžeme najít cenné kořisti jako šperky. Pokud ovládáme kovařinu, můžeme z nich vytvářet magické prsteny či amulety. Kromě toho můžeme ukout zbraně či brnění, pro které musíme pomocí dovednosti "Kopání rudy" těžit suroviny. A díky alchymii můžeme míchat lekvary z posbíraných bylin.

Když se naše zkušební hra blíží ke konci, vůbec se nám nechce od monitoru. Risen již dělá překvapivě hotový dojem - a také spoustu zábavy. Jasně, ještě hra není dokonale vybalancovaná, střelba z luku je příliš účinná a lidští nepřátelé velmi silní. Opticky hra nedosahuje takové detailnosti jako třeba Crysis, animace často ještě působí dřevěně a některé modely postav se dokola opakují.

Přesto už nyní Risen dýchá silnými stránkami série Gothic: žijící svět, obratné boje, úkoly s více řešeními, volba frakce - jde vidět, že se vývojáři nyní nerozptylují, ale koncentrují na to, co umí. Nyní mají ještě tři měsíce, aby Risen dali dohromady a pořádně otestovali. Doufáme, že neproklouzne žádný bug nebo logická chyba - a tentokrát to vypadá opravdu nadějně, že se nám toto přání vyplní.

Přílohy

Zde následuje překlad doplňujících informací z článku.

Obrazovka statistik

1 - Zde vidíte vlastnosti postavy, které zvyšujtete stejně jako dovednosti u učitelů. To stojí dovednostní body, které získáte při postupu na novou úroveň, a zlato.

2 - Na obrázku postavy vyzbrojujete své hrdiny. Kromě helmy a štítu nejsou žádné další části zbroje, hrdina na sobě nosí kompletní sety.

3 - Zde vidíte odolnosti proti útokům nepřátel, které mohou být navýšeny pomocí zbrojí či pomocí magických serepetiček (prsteny, amulety, atp.)

4 - Zde hra vypisuje pět bojových dovedností. Čím více bodů do dané dovednosti investujete, tím lepší útoky budete moci provádět - například komba.

5 - Také tři útočná kouzla se dají vylepšit na deset úrovní a tím tak zesílit jejich účinky.

6 - Výrobní povolání. Alchymisté míchají lektvary z posbíraných bylin, kováři vyrábějí zbraně, zbroje a cennosti. Pomocí "Kopání rudy" získáváte kamenné suroviny a pomocí "Kuchání zvířat" můžete získat například kůže jako suroviny pro výrobu zbrojí.

7 - Magické dovednosti. Kdo ovládá dovednost "Pečeť", může vyrábět magické runy. Všichni ostatní musí ke kouzlení vyrábět jednorázové magické svitky.

8 - Zlodějské dovednosti. Při páčení zámků musíte vyřešit určitou minihádanku. Při kapsářství odlákáte pozornost oběti, abyste jí mohli ulehčit o nějaký předmět. Akrobacie zmírňuje škody při pádech a pomocí Plížení můžete obejít nepřátele.

9 - Zde ovládáte inventář a přesunujete předměty do a z lišty rychlého přístupu.
Gothicz.net | Gamefan.cz | © Kamil Krásný & Paulie & Jémák 2007-14 TOPlist